سیستم LPT

معرفی سیستم LPT

اصطلاح سنتی در فرایند ساختمان‌سازی برای توصیف انواع ساخت‌های خطی استفاده می‌شود. جایی که آغاز مرحله بعد درگرو تکمیل مرحله قبل است. بنابراین می‌توان گفت که ساختار ساختمان‌سازی سنتی یک ساختار متوالی است. اما استفاده از روش‌های صنعتی در ساختمان‌سازی باعث شده که بسیاری از مراحل به‌صورت موازی باهم پیش بروند. درنتیجه پروژه با سرعت بسیار بیشتری انجام می‌شود. هر دو روش برای ساخت ساختمان از یک نقطه آغاز می‌شوند. برنامه‌ریزی، طراحی، گرفتن تأییدیه‌ها و آماده‌سازی محل ساخت از اصلی‌ترین چارچوب‌های تشکیل‌دهنده روش‌های ساختمان‌سازی سنتی و صنعتی هستند. اما اختلافات درست پس از آماده کردن محل آغاز می‌شود.

در سیستم LPT ساختمان به چهار قسمت اصلی تقسیم می‌شود که شامل دیوارهای خارجی و نما ، دیواره‌های داخلی، سقف، و اسکلت ساختمان؛ تمامی این قسمت‌های در محل کارخانه تولیدشده و با حمل به محل پروژه تنها نصب قطعات در محل صورت می‌گیرد. این روش موجب افزایش سرعت ساخت، ساخت ساختمان باکیفیت‌تر به دلیل تولید صنعتی و کنترل تمام مراحل ساخت قطعات در کارخانه به‌وسیله آزمایشگاه مجهز، علاوه بر این در این روش برخی از هزینه‌ها مانند هزینه‌های کارگاهی و هزینه‌های پنهان کاهش می‌یابد.

 

1.اسکلت اصلی: در این سیستم، اسکلت اصلی که بر مبنا پلان به‌صورت فولادی یا بتنی یا ترکیبی با اتصالات پیچ، مهره‌ای و جوش با دقت بالا تهیه و تولید می‌گردد و قطعات رگلاژ پذیر سقف، نمابر روی آن نصب می‌گردد.

در این سیستم، اسکلت اصلی می‌تواند به‌تمامی روش‌های مورد تائید در آیین‌نامه 2800 بنا به پلان پروژه و ویژگی‌های آن طراحی و ساخته شود.

سیستم‌های متداول در طراحی سازه معمولاً به‌روش‌های مختلف طراحی می‌شوند.

  • ساختمان‌های کوتاه مرتبه

اسکلت اصلی ‌به‌صورت دیوارهای باربر بتنی طراحی می‌گردند و سازه‌های که برای اجرای نمای خشک استفاده می‌شود با یکسری ملاحظات سازه‌ای به فونداسیون متصل و پارها ساختمان از طریق این دیوارهای باربر به فونداسیون منتقل می‌نماید اسکلت اصلی و اتصالات مستقیم آن به فونداسیون باعث می‌گردد وزن آهن‌آلات مصرفی در کل پایین آمده و پروژه با این ارتفاع مقرون‌به‌صرفه تر و سریع‌تر انجام پذیرد.

نصب سیستم LPT
  • ساختمان‌های میان مرتبه تا ارتفاع 50 متر

سازه به‌صورت مفصلی طراحی می‌گردد و برای مهاربندهای جانبی بنا به موقعیت و شرایط پروژه از انواع مهاربندها استفاده می‌شود.

  • ساختمان‌های بلندمرتبه تا ارتفاع 200 متر

در سازه‌هایی بلندمرتبه از سیستم قاب خمشی ویژه و سیستم‌های دوگانه با توجه به ارتفاع و ویژگی‌های پروژه استفاده می‌شود. در ایــن سیستم سازه‌ی ستون‌ها و پل‌ها به‌صورت متصل به یکدیگر طراحی و ساخته می‌شوند و به‌وسیله‌ی اتصالات همراه بــا صفحات تقویتی به یکدیگر متصل می‌شوند.

سقف LPT

2.سقف‌های مدولار: در سقف‌ها از سیستم سازه‌ای خرپایی استفاده می‌گردد کــه فضاهای خالی گسترده‌ای را ایجاد می‌نماید کــه قابلیت عبور و نصب تجهیزات و ملزومات، تأسیسات مکانیکی و برقی شامل: دستگاه‌های تهویه، کانال‌کشی، لوله‌کشی فاضلاب، سیستم اطفا حریق، لوله‌کشی و سیم‌کشی‌های برق، تجهیزات برقی و غیره امکان‌پذیر است و درنهایت نصب پوشش نهایی کف و پوشش نهایی سقف کاذب انجام می‌گردد.

3.دیوارهای مدولار خارجی (سازه نما): دیوارهای خارجی به شکل یـک شبکه سازه‌ای خود ایستا بنا بر پلان به دو روش بتنی و فولادی طراحی و تولید می‌گردد در این سیستم برای عایق بودن نما، اسکلت اصلی نما به‌صورت دوجداره طراحی و ساخته می‌شود و در نقاط اتصال نما به یکدیگر از نوارهای درزبند استفاده می‌گردد. بسته بــه نوع مصالح موردنظر، از قوطی‌های فلزی با ابعاد متفاوت به‌صورت افقی و عمودی استفاده می‌شود. سپس یراق‌آلات متناسب با هر مصالح بر روی قوطی‌های فلزی پیچ می‌شوند و مصالحی همچون سنگ، سرامیک، ورق کامپوزیت، چوب و … بر روی سازه‌ی نما سوار می‌شوند. در جداره‌های شفاف نیز پروفیل ترمال بریک بر روی اسکلت اصلی نما نصب و سپس پنجره نما کامل می‌شود. در پوشش داخلی دیوارهای خارجی از دولایه ورق کناف استفاده می‌شود و جهت عایق کردن دیواره‌ی نما از پشم سنگ استفاده می‌شود. دیوار خارجی به‌صورت دوجداره و مطابق با مبحث 19 ساختمان طراحی و تولید می‌گردد.

نما lpt

4.دیوارهای مدولار داخلی: در سیستم دیوارهای داخلی یکی از سه روش بتنی، بتنی سبک و فولادی با توجه به نوع پروژه و خواسته‌های شما استفاده می‌گردد؛ در دیوارهای مدولار داخلی با توجه به‌ضرورت عبور تأسیسات زیرساختی شامل لوله‌های برق و تأسیسات از هسته‌ی مرکزی دیوار، بایستی از مصالح و یا سیستمی از جداره استـفاده گردد که دارای فضای کافی جهت عبور تأسیسات باشد. همچنین عایق مناسب صوت باشد و قابلیت‌های یــک دیوار مطلوب و استاندارد را داشته باشد. درنهایت پس از تکمیل آماده‌سازی و نصب، کلیه تجهیزات و تأسیسات بر روی اجزاء با توجه به تعبیه شدن نقاط اتصال که به‌صورت پیچ و مهره‌ای است به‌صورت قطعات پیش‌ساخته‌ی عظیم‌الجثه‌ای به یکدیگر متصل می‌گردد.

مجوزات و تاییدیه ها

اسکرول به بالا